Answer:
The initial velocity of the ball is 28 m/s.
Explanation:
Given that,
Angle = 45°
Distance = 79 m
Using formula of horizontal and vertical distance
[tex]s_{x}=v_{0}\cos\theta t[/tex].....(I)
[tex]s_{y}=v_{0}\sin\theta t-\dfrac{1}{2}gt^2[/tex].....(II)
Put the value in both equation
[tex]79=v_{0}\cos\theta t[/tex]
[tex]t = \dfrac{79}{v_{0}\cos\theta}[/tex]
Now,put the value of t in equation (II)
[tex]0=v_{0}\sin\theta(\dfrac{79}{v_{0}\cos\theta})-\dfrac{1}{2}g(\dfrac{79}{v_{0}\cos\theta})^2[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}g(\dfrac{79}{v_{0}\cos\theta})^2=v_{0}\sin\theta(\dfrac{79}{v_{0}\cos\theta})[/tex]
[tex]79\times9.8=v_{0}^2(\sin2\theta)[/tex]
[tex]v_{0}^2=\dfrac{79\times9.8}{\sin90^{\circ}}[/tex]
[tex]v_{0}^2=774.2\ m/s[/tex]
[tex]v_{0}=27.82=28\ m/s\ approx[/tex]
Hence, The initial velocity of the ball is 28 m/s.