Answer:
The power of the motor is 153000 watts.
Explanation:
It is given that,
Mass of the car, m = 1700 kg
Initially, it is at rest, u = 0
Final velocity of the car, v = 30 m/s
Time taken, t = 5 s
We need to find the power of a motor. Work done per unit time is called power of the motor. We know that the change in kinetic energy is equal to the work done i.e.
[tex]P=\dfrac{W}{t}=\dfrac{\Delta E}{t}[/tex]
[tex]P=\dfrac{\dfrac{1}{2}mv^2}{t}[/tex]
[tex]P=\dfrac{\dfrac{1}{2}\times 1700\ kg\times (30\ m/s)^2}{5\ s}[/tex]
P = 153000 watts
So, the power of the motor is 153000 watts. Hence, this is the required solution.