Assume your car reaches a speed of 21.7 m/s at a steady rate for 5.05 s after the light turns green. (a) What distance have you traveled during this time? (b) What is your average speed during this time?

Respuesta :

Answer:

The distance and average speed are 54.79 m and 10.85 m.

Explanation:

Given that,

Speed = 21.7 m/s

Time = 5.05 s

(a). We need to calculate the distance

Firstly we will find the acceleration

Using equation of motion

[tex]v = u+at[/tex]

[tex]a = \dfrac{v-u}{t}[/tex]

Where, v = final velocity

u = initial velocity

t = time

Put the value in the equation

[tex]a = \dfrac{21.7-0}{5.05}[/tex]

[tex]a = 4.297 m/s^2[/tex]

Now, using equation of motion again

For distance,

[tex]s = ut+\dfrac{1}{2}at^2[/tex]

[tex]s = 0+\dfrac{1}{2}\times4.3\times(5.05)^2[/tex]

[tex]s=54.79\ m[/tex]

The distance is 54.79 m.

(b). We need to calculate the average speed during this time

[tex]v_{avg}=\dfrac{D}{T}[/tex]

Where, D = total distance

T = time

Put the value into the formula

[tex]v_{avg}=\dfrac{54.79}{5.05}[/tex]

[tex]v_{avg}=10.85\ m/s[/tex]

Hence, The distance and average speed are 54.79 m and 10.85 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS