Answer:
The resistance is [tex]3.5\times10^{-4}\ \Omega[/tex]
Explanation:
Given that,
Diameter of tube = 8.5 mm
Length = 8 cm
Resistivity = 2.5 m
We need to calculate the resistance
The resistance is equal to the product of the resistivity and length divided by the area of cross section .
In mathematical form,
[tex]R = \dfrac{\rho\times l}{A}[/tex]
Where, [tex]\rho[/tex]=resistivity
l = length
A = area of cross section
Put the value into the formula
[tex]R = \dfrac{2.5\times8\times10^{-2}}{3.14\times(\dfrac{8.5}{2}\times10^{-3})^2}[/tex]
[tex]R=3526.32\ \Omega[/tex]
[tex]R=3.5\times10^{-4}\ \Omega[/tex]
Hence, The resistance is [tex]3.5\times10^{-4}\ \Omega[/tex]