A company makes globes with a radius of 11 inches. The material to make the globes costs the company $0.04 per square inch. To the nearest cent, how much does the company pay for the material to create one globe? Use 3.14 for pi.

Recall the formula SA=4 pi r^2.
$11.05
$60.79
$243.16
$607.90

Respuesta :

Answer:

One globe costs $60.79

Step-by-step explanation:

The area of the globe is

A = 4.π.r^2

Since the radius is 11 inches

A = 4*(3.14)*(11 in)^2 = 1519.76 in^2

We apply a rule of three

1 in^2  --------------------------------- $0.04

1519.76 in^2 ------------------------- x

x = (1519.76 in^2/ 1 in^2)*$0.04

x = (1519.76)*$0.04

x = $60.79

x ≈ $60.8

Answer: Second Option

$60.79

Step-by-step explanation:

To solve this problem let's suppose that the balloons are spherical

Then the surface area of a sphere is given by the formula:

[tex]SA=4\pi r^2[/tex]

Where r is the radius of the sphere

In this case we know that the radius of each globes is 11 inches, then:

[tex]SA=4(3.14) (11)^2[/tex]

[tex]SA=4(3.14)(121)[/tex]

[tex]SA=1519.76\ in^2[/tex]

If the material to make globes costs $ 0.04 per square inch then the cost of a globes is:

[tex]C=1519.76*0.04[/tex]

[tex]C=\$60.79[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico