Two children playing on a frictionless garden gate invent a new game called "gate". The idea is that they will get on opposite sides of the gate and each push such that the gate does not move. If they both push horizontally and perpendicular to the gate and one child pushes with a force of 170 N at a distance of 0.590 m from the hinges, determine the force the second child must exert in order to keep the gate from moving if she pushes at a distance of 0.430 m from the hinges.

Respuesta :

Answer:

  • 233 N

Explanation:

The balance condition, to keep the gate from moving, requires that the net torque be zero, this is, the torques on both sides of the gate must be equal.

  • Torque equation: τ = F × d

a) Torque applied by one of the children:

  • F = 170 N
  • d = 0.590 m

  • τ₁ = 170 N × 0.590 m

b) Torque applied by the second child:

  • F = ?
  • d = 0.430 m

  • τ₂ = F × 0.590 m

c) Equilibrium condition:

  • τ₁ = τ₂
  • 170 N × 0.590m = F × 0.430m

  • F = 170 N × 0.590 m / 0.430 m = 233 N ← answer
Lanuel

The force the second child must exert is equal to 233 Newton.

Given the following data:

  • Force = 170 Newton.
  • Distance A = 0.590 m.
  • Distance B = 0.430 m.

How to calculate the torque.

Mathematically, the torque of an object is given by this formula:

[tex]Torque = Fd[/tex]

Where:

  • F is the force.
  • d is the distance.

For the first child:

[tex]Torque = 170\times 0.590[/tex]

Torque = 100.3 Newton.

For the second child:

[tex]Torque = F\times 0.430\\\\Torque = 0.430F[/tex]

At equilibrium, the torque on both child is equal:

[tex]T_1=T_2\\\\100.3=0.430F\\\\F=\frac{100.3}{0.430}[/tex]

Force, F = 233 Newton.

Read more on torque here: https://brainly.com/question/14839816

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico