Answer:
Gravitational potential energy = 524.85 kJ
Explanation:
Refer the figure.
Gravitational potential energy = mgh
Mass, m = 75 kg
Acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s²
We have
[tex]sin14.6=\frac{h}{2830}\\\\h=713.36m[/tex]
Gravitational potential energy = 75 x 9.81 x 713.36 = 524854.62 J = 524.85 kJ
Answer:
75 x 9.81 x 713.36 = 524854.62 J = 524.85 kJ
Explanation: