Respuesta :
Answer:
Work done by the frictional force is [tex]3.41\times 10^5\ J[/tex]
Explanation:
It is given that,
Mass of the car, m = 1000 kg
Initial velocity of car, u = 26.1 m/s
Finally, it comes to rest, v = 0
We have to find the work done by the frictional forces. Work done is equal to the change in kinetic energy as per work - energy theorem i.e.
[tex]W=k_f-k_i[/tex]
[tex]W=\dfrac{1}{2}m(v^2-u^2)[/tex]
[tex]W=\dfrac{1}{2}\times 1000\ kg(0^2-(26.1\ m/s)^2)[/tex]
W = −340605 J
or
[tex]W=3.41\times 10^5\ J[/tex]
Hence, the correct option is (a).
We have that for the Question "How much work must be done by frictional forces in slowing a 1000-kg car from 26.1 m/s to rest?" it can be said that work-done by frictional forces in slowing a 1000-kg car from 26.1 m/s to rest is
[tex]E=3.4*10^5 J[/tex]
From the question we are told
How much work must be done by frictional forces in slowing a 1000-kg car from 26.1 m/s to rest?
a.3.41 x 10^5 J
b.2.73 x 10^5 J
c.4.09 x 10^5 J
d.4.77 x 10^5 J
Generally the equation for the Kinetic Energy is mathematically given as
[tex]E=\frac{1}{2}*mv^2\\\\Therefore\\\\E=\frac{1}{2}*mv^2\\\\E=\frac{1}{2}*(1000)(26.1)^2\\\\[/tex]
[tex]E=3.4*10^5 J[/tex]
Therefore
work-done by frictional forces in slowing a 1000-kg car from 26.1 m/s to rest is
[tex]E=3.4*10^5 J[/tex]
For more information on this visit
https://brainly.com/question/23379286