contestada

help please........easy question

A small turtle moves at a speed of 186 furlongs per fortnight
Find the speed of the turtle in centimeters per second. Note
that 1 furlong = 220 yards and 1 fortnight = 14 days.

Respuesta :

Answer:

3.09 cm /sec.

Explanation:

Speed = distance / time taken

= 186×220× 91.44 cm/sec

1×14×86400

= 3.09 cm /sec.

Note: 1 yard = 91.44 centimeters

And 1 day= 24×60×60= 86400 seconds.

The speed of the small turtle in centimeters per second is 3.1 cm/s.

The given parameters:

speed of the small turtle, v = 186 furlongs per fortnight

1 furlong = 220 yards

1 fortnight = 14 days

To find:

  • the speed of the turtle in centimeters per second

Find the equivalent yard in centimeter and equivalent seconds in a day:

  • 1 yard = 91.44 cm
  • 1 day = 86,400 s

Calculate the speed of the small turtle in centimeters per second:

[tex]v = 186 \ \frac{furlong}{fortnight} \times \frac{220 \ yards}{1 \ furlong} \times \frac{1 \ fortnight}{14 \ days} = 2922.857 \ \frac{yards}{day} \\\\In \ centimeter \ per \ second:\\\\v = 2922.857 \ \frac{yards}{day} \times \frac{91.44 \ cm}{1 \ yard} \times \frac{1 \ day}{86400 \ s} = 3.1 \ \frac{cm}{s}[/tex]

Thus, the speed of the small turtle in centimeters per second is 3.1 cm/s.

Learn more here: https://brainly.com/question/1832698

ACCESS MORE
EDU ACCESS