Answer:
Time taken to reach its maximum height is 2.04 seconds.
Explanation:
It is given that, a tennis ball is shot vertically upward in an evacuated chamber inside a tower with an initial speed of 20.0 m/s at time t = 0 s.
At maximum height, its final velocity v = 0
Let t is the time taken by the tennis ball to reach its maximum height. We know that for a freely falling object, the value of acceleration is -g or -9.8 m/s².
Using first equation of motion as :
[tex]v=u+at[/tex]
[tex]t=\dfrac{v-u}{a}[/tex]
[tex]t=\dfrac{0-20\ m/s}{-9.8\ m/s^2}[/tex]
t = 2.04 seconds
Therefore, this is the required solution.