Answer:
10 m/s
As water is still so the velocity of fish with respect to water is same as 10 m/s.
Explanation:
Initial velocity of fish in vertical direction, u = 0
h = 5 m
g = 10 m/s^2
Use third equation of motion
V^2 = u^2 + 2 g h
V^2 = 0 + 2 × 10 × 5
V^2 = 100
V = 10 m/s