The density of granite is about 2.75 grams per cubic centimeter. Suppose you have a granite countertop for a kitchen that is 1 meter wide, 3 meters long, and 4 centimeters thick. Which of the following equations will give you its mass, in kilograms? View Available Hint(s) The density of granite is about 2.75 grams per cubic centimeter. Suppose you have a granite countertop for a kitchen that is 1 meter wide, 3 meters long, and 4 centimeters thick. Which of the following equations will give you its mass, in kilograms? 2.75 gcm3×1 m×3 m×4 cm×1000 g1 kg 2.75 gcm3×1 m×3 m×(100 cm1 m)2×4 cm×1 kg1000 g 2.75 gcm3×1 m×3 m×4 cm×1 m100 cm×1 kg1000 g 2.75 gcm3×1 m×3 m×4 cm×1 kg1000 g 2.75 g3cm3×1 m×3 m×(100 cm1 m)2×4 cm×(1 kg1000 g)3 2.75 gcm3×1 m×3 m×(1 m100 cm)2×4 cm×1 kg1000 g

Respuesta :

Answer:

[tex]330\ kg[/tex]

Step-by-step explanation:

Remember that

1 kg=1,000 g

1 m= 100 cm

The volume of the granite countertop in cubic centimeters is equal to

[tex]V=(100)(300)(4)\ cm^{3}[/tex]

The density in kg per cubic centimeter is equal to

[tex]D=2.75(\frac{1}{1,000}) \frac{kg}{cm^{3}}[/tex]

Multiply the density by the volume

[tex]2.75(\frac{1}{1,000})(100)(300)(4)[/tex]

[tex]2.75(120)=330\ kg[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico