Answer:
402 J/(kg ⁰C)
Explanation:
m = mass of the sample = 80.0 g = 0.080 kg
T₀ = Initial temperature of the sample = 25 ⁰C
T = Final temperature of the sample = 225 ⁰C
W = Amount of work done by the system = 346 J
U = Increase in internal energy = 6085 J
Q = Amount of heat given to the gas
Amount of heat is given as
Q = U + W
Q = 6085 + 346
Q = 6431 J
Heat received by sample is given as
Q = m c (T - T₀ )
inserting the values
6431 = (0.080) c (225 - 25)
c = 402 J/(kg ⁰C)