Suppose you dissolve 4.75 g of another solid (not urea) in 50.0 mL of water. You note that the temperature changes from 25.0 °C to 28.0 °C. Part 1: What is the mass of the solution?

Respuesta :

Answer:

Mass of the solution  = 54.75 g

Explanation:

Mass of solid dissolved = 4.75 g

Mass of the solution = Mass of solid dissolved + Mass of water.

Mass of water = Volume x Density

Volume = 50 mL = 50 cm³

Density = 1 g/cm³

Mass of water = 50 x 1 = 50 g

Mass of the solution = 4.75 + 50 = 54.75 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS