The equation for a projectile's height versus time is h(t)=-16t^2+Vt+h. A tennis ball machine serves a ball vertically into the air from a height of 2 feet, with an initial speed of 110 feet per second. what is the maximum height, in feet, the ball will attain?

Respuesta :

Answer:

The maximum height  is 191.063 ft

Step-by-step explanation:

We can easily solve this question by plotting the graph of the equation below

h(t)=-16t^2+Vt+h

Where

h = initial height = 2ft

V = initial speed = 110 ft/s

t = time in seconds

Please, see attached image below

The maximum height corresponds to

191.063 ft

Ver imagen calculista
ACCESS MORE
EDU ACCESS