Beth rented a bike from Julia’s Bike. It cost $19.60 plus $6 per hour. If Beth rented the bike for two and half hours, how much did she pay ?

Respuesta :

Answer:

She payed $34.60.

Step-by-step explanation:

It cost $19.60, just to rent the bike.

Then multiply $6 × 2 (hours) = 12

Now 6 ÷ 2 = 3 (half hour)

Add 12 + 3 = 15

Add everything together

19.60 + 15

You then get $34.60.

She paid $34.60.

What is the unitary method?

The unitary approach is a strategy for problem-solving that involves first determining the value of a single unit, then multiplying that value to determine the required value.

Given

It cost $19.60, just to rent the bike.

Then multiply $6 × 2 (hours) = 12

Now 6 ÷ 2 = 3 (half hour)

Add 12 + 3 = 15

Add everything together

19.60 + 15

You then get $34.60.

To know more about the unitary method refer to :

https://brainly.com/question/14793162

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS