Answer:
She payed $34.60.
Step-by-step explanation:
It cost $19.60, just to rent the bike.
Then multiply $6 × 2 (hours) = 12
Now 6 ÷ 2 = 3 (half hour)
Add 12 + 3 = 15
Add everything together
19.60 + 15
You then get $34.60.
She paid $34.60.
The unitary approach is a strategy for problem-solving that involves first determining the value of a single unit, then multiplying that value to determine the required value.
Given
It cost $19.60, just to rent the bike.
Then multiply $6 × 2 (hours) = 12
Now 6 ÷ 2 = 3 (half hour)
Add 12 + 3 = 15
Add everything together
19.60 + 15
You then get $34.60.
To know more about the unitary method refer to :
https://brainly.com/question/14793162
#SPJ2