Water flows through a multisectional pipe placed horizontally on the ground. The velocity is 3.0 m/s at the entrance and 2.1 m/s at the exit. What is the pressure difference between these two points? Neglect friction.

Respuesta :

Answer:

[tex]P_1 - P_2 = 2295 pascal[/tex]

Explanation:

As we know by Bernoulli's principle

[tex]P_1 + \frac{1}{2}\rho v_1^2 = P_2 + \frac{1}{2}\rho v_2^2[/tex]

[tex]P_1 - P_2 = \frac{1}{2}\rho v_2^2 - \frac{1}{2} \rho v_1^2[/tex]

here we know that

[tex]\rho = 1000 kg/m^3[/tex]

also we know that

[tex]v_1 = 2.1 m/s[/tex]

[tex]v_2 = 3 m/s[/tex]

now we have

[tex]P_1 - P_2 = \frac{1}{2}(1000)(3.0^2 - 2.1^2)[/tex]

[tex]P_1 - P_2 = 2295 pascal[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico