Answer:
-40 m
Explanation:
First, we find the position that Bob reaches before he reacts.
x = x₀ + v₀ t + ½ at²
x = 0 m + (50 m/s) (0.7 s) + ½ (0 m/s²) (0.7 s)²
x = 35 m
Then, we find his position when he stops after deceleration.
v² = v₀² + 2a(x - x₀)
(0 m/s)² = (50 m/s)² + 2(-10 m/s²)(x - 35 m)
x = 160 m
His position relative to the nail strip is:
120 m - 160 m = -40 m
So Bob stops after the nail strip by 40 m.