Respuesta :
Answer:
B. 0.16 m
Explanation:
The vertical distance by which the player will miss the target is equal to the vertical distance covered by the dart during its motion.
Since the dart is thrown horizontally, the initial vertical velocity is zero:
[tex]v_y = 0[/tex]
While the horizontal velocity is
[tex]v_x = 15 m/s[/tex]
The horizontal distance covered is
[tex]d_x = 2.7 m[/tex]
Since the dart moves by uniform motion along the horizontal direction, the time it takes for covering this distance is
[tex]t=\frac{d_x}{v_x}=\frac{2.7 m}{15 m/s}=0.18 s[/tex]
along the vertical direction, the motion is a uniformly accelerated motion with constant downward acceleration g=9.8 m/s^2, so the vertical distance covered is given by
[tex]d_y = \frac{1}{2}gt^2=\frac{1}{2}(9.8 m/s^)(0.18 s)^2=0.16 m[/tex]