A rock weighing 15.0 g is
placed in a graduated cylinder,
displacing the volume from
25.0 mL to 36.2 mL. What is
the density of the rock in
grams/cubic centimeter?

Respuesta :

Answer: [tex]1.38\frac{g}{cm^3}[/tex]

Step-by-step explanation:

You need to remember the formula for calculate the density:

[tex]density=\frac{mass}{volume}[/tex]

In this case:

[tex]density_{(rock)}=\frac{mass_{(rock)}}{Volume_{(rock)}}[/tex]

You know that:

[tex]mass_{(rock)}=15.5g[/tex]

And when it is placed in a graduated cylinder, the volume is displaced from 25.0 mL to 36.2 mL.

Then, the volume of the rock is:

[tex]Volume_{(rock)}=36.2mL-25.0mL=11.2mL[/tex]

Since [tex]1mL=1cm^3[/tex], you can rewrite the volume as:

[tex]Volume_{(rock)}=11.2cm^3[/tex]

Substituting values into the formula, you get that the density of the rock is:

[tex]density_{(rock)}=\frac{15.5g}{11.2cm^3}=1.38\frac{g}{cm^3}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS