Respuesta :
A) 1153 N/m
We can find the spring constant by using Hooke's law:
[tex]F=kx[/tex]
where
F is the force applied to the spring
k is the spring constant
x is the displacement of the spring
In this problem, a fish of mass m = 4.0 kg is hanging on the spring, so the force applied is the weight of the fish:
[tex]F=mg=(4.0 kg)(9.8 m/s^2)=39.2 N[/tex]
and the displacement of the spring is:
[tex]x = 13.4 cm - 10.0 cm = 3.4 cm = 0.034 m[/tex]
so, the spring constant is
[tex]k=\frac{F}{x}=\frac{39.2 N}{0.034 m}=1153 N/m[/tex]
B) 16.8 cm
In this case, a fish of mass
m = 8.0 kg
is hanging on the spring. Therefore, the force applied to the spring is
[tex]F=mg=(8.0 kg)(9.8 m/s^2)=78.4 N[/tex]
So we can find the displacement of the spring:
[tex]x=\frac{F}{k}=\frac{78.4 N}{1153 N/m}=0.068 m = 6.8 cm[/tex]
And since the equilibrium length of the spring is
[tex]x_0 = 10.0 cm[/tex]
the new length of the spring will be
[tex]x' = 10.0 cm + 6.8 cm = 16.8 cm[/tex]
The spring constant of the spring is 1,152.94 N/m.
The new length of the spring when 8kg fish is suspended on it is 16.8 cm.
The given parameters;
- length of the spring, L₁ = 10.0 cm
- mass of the fish, m = 4 kg
- final length of the spring, L₂ = 13.4 cm
The extension of the spring is calculated as follows;
x = L₂ - L₁
x = 13.4 cm - 10.0 cm
x = 3.4 cm
The spring constant of the spring is calculated as follows;
F = kx
mg = kx
[tex]k = \frac{mg}{x} \\\\k = \frac{4 \times 9.8}{0.034} \\\\k = 1,152.94 \ N/m[/tex]
The new extension of the spring when 8 kg fish is suspended on it;
[tex]x = \frac{mg}{k} \\\\x = \frac{8 \times 9.8}{1152.94} \\\\ x= 0.068 \ m\\\\x = 6.8 \ cm[/tex]
The new length of the spring = 6.8 cm + 10 cm = 16.8 cm
Learn more here:https://brainly.com/question/4404276