Answer:
[tex]9.45\cdot 10^{15} m[/tex]
Explanation:
The speed of light in a vacuum is:
[tex]c=3.0\cdot 10^8 m/s[/tex]
The distance that light travels in a time t is given by
[tex]d=ct[/tex]
where t is the time.
One year corresponds to a time of
[tex]t=3.156\cdot 10^7 s[/tex]
So, the distance travelled by the light in one year is
[tex]d=(3.0 \cdot 10^8 m/s)(3.156\cdot 10^7 s)=9.45\cdot 10^{15} m[/tex]