A train travels 53 kilometers in 2 hours, and then 54 kilometers in 4 hours. What is
its average speed?
Your Answer:
Answer
units

Respuesta :

Average speed = Total distance travelled/ Total time spent travelling
If you want it separately=
53/2=26.5 km/h
54/4=13.5 km/h
If you want it together=
53+54=107km-Total distance
2+4=6hrs-Total time
107/6=17.83 km/h (nearest 2 dp)

Hope this helps:)
AL2006

Average speed = (total distance) / (time to cover the distance)

total distance = (53 km + 54 km) = 107 km

time = (2 hr + 4 hr) = 6 hours

Average speed = (107 km) / (6 hrs)

Average speed = (107/6) (km/hrs)

Average speed = 17.833... km/hr

ACCESS MORE
EDU ACCESS