The health of bones depends upon a good supply of calcium. If a person consumes 0.06 g of calcium, how many moles of calcium did he consume? A. 6.6 x 102 mol B. 7.5 x 10-2 mol C. 2.4x 101 mol D. 1.5 x 10-3 mol

Respuesta :

znk

Answer:

[tex]\boxed{\text{D. }1.5 \times 10^{-3}\text{ mol}}[/tex]

Explanation:

1 mol of Ca = 40.08 g

[tex]\text{Moles of Ca = 0.06 g Ca} \times \dfrac{\text{1 mol Ca}}{\text{40.08 g Ca}} = 1.5 \times 10^{-3}\text{ mol Ca}\\\\\text{The person consumed }\boxed{1.5 \times 10^{-3}\text{ mol Ca}}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS