Answer:
Option D. 17%
Step-by-step explanation:
we have
[tex]f(x)=250,000(1.17)^{x}[/tex]
This is a exponential function of the form
[tex]f(x)=a(b)^{x}[/tex]
where
a is the initial value
b is the base
In this problem
a=250,000 people
b=1.17
Remember that
b=1+r
so
1+r=1.17
r=1.17-1=0.17
Convert to percentage
0.17*100=17%