a sample of metal has a mass of 5.2g and abosrbs 20.0 J of energy as it is heated from 30.0°C to 40.0°c. what is the identity of the metal?

Respuesta :

From the information provided in question, the metal is copper.

The specific heat capacity of a substance is an intrinsic property. It can be used to identify a substance. Intrinsic properties are characteristic of substances. From the information provided, we can obtain the specific heat capacity of the metal.

Using;

H = mcdT

Where;

H = Heat absorbed

m = mass of the metal

c = specific heat capacity of the metal

dT = temperature change

20 J = 0.0052 Kg × c × ( 40.0°C - 30.0°C)

c = 20 J/0.0052 Kg × ( 40.0°C - 30.0°C)

c = 385 JKg-1°C-1

The metal is copper.

Learn more: https://brainly.com/question/1209542

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico