d ≅ 272ft. A car that is traveling at 70mph it will stop 272ft after the brakes are applied.
The key to solve this problem is using the equation d = k(r²), where d is the distance after the brakes are applied, k is the desaceleration constant and r is the speed of the car.
In order to maintain the consistency of the units, we have to convert mph to ft/s using the equation ft/s = mph x 1.467.
30mph x 1.467 ≅ 44ft/s
We know the speed of the car and the distance travelled after brakes are applied. The, clear k for the equation d = k(r²)
k = d/(r²)
Solving with d = 50ft and r = 44 ft/s
k = 50ft/(44ft/s)²= 0.0258 s²/ft
Then, is the same car now is traveling at 70mph, how many feet will it take to stop?
Convert 70mph to ft/s
70mph x 1.467 = 102.69ft/s
Using the equation d = k(r²), where k = 0.0258 s²/ft and r = 102.69ft/s
d = 0.0258s²/ft[(102.69ft/s)²] = 272.06ft