A rectangle container that has a length of 25cm,a width of 37cm, and a height of 21cm a is filled with water to a depth of 18 cm. When an additional 7 liters of water are poured into the container, some water overflows.How many liters water overflows the container?use words,pictures,and numbers to explain your answer.(Remember:_1cm3=1 mL.)

Respuesta :

Answer:

4.225 L

Step-by-step explanation:

The box has a height of 21 cm.  After the box is filled to 18 cm, there's 3 cm left of space.  The volume of this space is:

V = lwh

V = (25 cm) (37 cm) (3 cm)

V = 2775 cm³

1 cm³ is the same as 1 mL, so the volume of the space is 2775 mL.

1 L is 1000 mL, so this volume is 2.775 L.

7 L of water is then poured in.  The box can hold 2.775 L.  The rest overflows.  The overflow volume is:

7 L - 2.775 L = 4.225 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS