A used-car dealer has a vehicle on the lot with a sticker price of $5999. If the
dealer markup on used vehicles is 20%, how much did the dealer pay for the
car?

Respuesta :

Answer:

$4999

Step-by-step explanation:

Let the cost of the car be x

Then considering 20% markup, the sticker price is:

  • x + 20% = 5999

Since 20% of x is 20/100x = 0.2x,

  • x+ 0.2x = 5999
  • 1.2x = 5999
  • x = 5999/1.2
  • x ≈ $4999

So dealer paid $4999 for the car

Answer:

4,999.17

Step-by-step explanation:

<3

ACCESS MORE
EDU ACCESS