Respuesta :

Answer:

2. 1- Experimental probability of rolling a 4 = 40%

3. 2- Theoretical probability is 3%  greater than experimental probability.

Step-by-step explanation:

Experimental probability of rolling a 4 = 100 × [tex]\frac{8}{20}[/tex]

                                                                  = 100 × 0.4

                                                                  = 40%

Experimental probability of getting at least one tail  = [tex]\frac{72}{100}[/tex]

                                                                                    = 0.72

Theoretical probability of getting at least one tail  = [tex]\frac{3}{4}[/tex]

                                                                                  = 0.75

Theoretical probability is 3%  greater than experimental probability.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico