a hockey team ordered 12 wooden pedestals to mount their brass trophies on. The design pedestal is shown below. The teal is charge $0.08 per cubic inch of wood. What is the total cost of the order, rounded to the nearest dollar?

Answer:
Total charge for wooden pedestal will be $1136
Step-by-step explanation:
Volume of the pedestal will be = volume of cube + volume of the cone
= (Side)³ + [tex]\frac{1}{3}(\pi r^{2}h)[/tex]
= 10³ + [tex]\frac{1}{3}[\pi (\frac{10}{2})^{2}(7)][/tex]
= 1000 + [tex]\frac{1}{3}[\pi 5^{2}(7)][/tex]
= 1000 + [tex]\frac{1}{3}[\pi (25)(7)][/tex]
= 1000 + [tex]\frac{1}{3}[(3.14)(25)(7)][/tex]
= 1000 + 183.17
= 1183.17 cubic inch
Total volume of 12 wooden pedestals = 12 × 1183.17 = 14198 cubic inch
Since charges of the wood is $0.08 per cubic inch
So total charges for pedestal will be = 0.08 × 14198 = $1135.84 ≈ $1136