Help help please please
![Help help please please class=](https://us-static.z-dn.net/files/d35/d9e367c2b555453e202c240dc060160b.png)
Answer:
It would cost $1.37 less per copy if you buy the set.
Step-by-step explanation:
In order to find the price for the set of 6 books we will set up an equation to do so.
[tex]6b=41.25[/tex]
Next we can solve for b
[tex]b=\frac{41.25}{6} \\\\b=6.875\\b=6.88[/tex]
As we are using money, we must round b up in order to retain the needed 2 decimal places.
Now we can find the difference from the price of a single book compared to the price of the set
[tex]8.25-6.88=1.37[/tex]