contestada

In a nuclear reaction a change in mass of 1.0x10^-4 g occurs. what is the corresponding change in energy? use the formula E=mc^2

Respuesta :

You have to convert the mass from g to kg since the unites for a joule is kgm²/s².  When you do this you should have E=(1.0×10⁻⁷ kg)×(3.00×10⁸ m/s)². With that E=9.00×10⁹J which equals 9.00×10⁶kJ.
I hope this helps.  Let me know if anything is unclear.

The corresponding change in energy is 9 × 10⁶ kJ.

What is Einstein Equation ?

It is expressed as:

E = mc²

where,

E = Energy

m = Mass

c = Speed of light

Convert g into kg

1.0 × 10⁻⁴ g = 1.0 × 10⁻⁴ × 10⁻³

                  = 1.0 × 10⁻⁷ kg

Now put the value in above formula we get

E = mc²

E = (1.0 × 10⁻⁷ kg) × (3 × 10⁸ ms⁻¹)²

  = (1.0 × 10⁻⁷ kg) × (3 × 10⁸ ms⁻¹) × (3 × 10⁸ ms⁻¹)

  = (1.0 × 10⁻⁷ kg) × (9 × 10¹⁶ m² s⁻²)

  = (9 × 10⁹) kg m² s⁻²

  = 9 × 10⁹ J

  = 9 × 10⁹ × 10⁻³     [1 Joule = 10⁻³ kJ]

  = 9 × 10⁶ kJ

Thus from the above conclusion we can say that The corresponding change in energy is 9 × 10⁶ kJ.

Learn more about the Einstein Equation here: https://brainly.com/question/1603546

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS