Zack buys some oranges from a store. The oranges cost $4.00 for 2 pounds. He wants to buy more fruit, but at the same price per pound as the oranges. Which of the following fruits could Zack buy?
A.
bananas at $2.00 for 5 pounds
B.
strawberries at $9.00 for 3 pounds
C.
peaches at $6.00 for 3 pounds
D.
blueberries at $8.00 for 2 pounds

Respuesta :

For this case, I should find the unit cost per pound of orange.

[tex]\frac {4} {2} = 2 \frac {dollars} {libra}[/tex]

Zack wants to buy at the same price per pound.

Then, you can buy peaches:

[tex]\frac {6} {3} = 2 \frac {dollars} {pound}[/tex]

Answer:

Option C

Peaches at $ 6.00 for 3 pounds