contestada

The pressure exerted on a sample of gas is 735 mm Hg with a volume of 375 mL and a temperature of 25 degrees Celsius. What would the pressure of the gas be if the temperature was reduced to standard temperature and the volume was expanded to 500.0 mL?

Respuesta :

Answer:

= 498.13 mmHg

Explanation:

Using the combined gas law;

P1V1/T1 =P2V2/T2

in this case; P1 = 725 mmHg, V1 = 375 mL and T1 = 25°C + 273 = 298 K

P2 = ?  V2 = 500 mL and T2 = 0°C + 273 = 273 K

P2 = P1V1T2/T1V2

     = (725 × 375 × 273)/(298 × 500)

     = 498.13 mmHg

ACCESS MORE
EDU ACCESS