contestada

ben owns a older american truck. The odometer shows distance travelled in miles. On a recent trip to deliver produce for his employer, he drove 1564 miles. His employer pays him $0.89/km for the use of his own truck. How much will he be reimbursed for the use of his truck for the trip?

Respuesta :

Answer:

$2,239.66

Step-by-step explanation:

To find the amount of reimbursement, convert miles to km by multiplying 1564 by 1.609 since 1 mile = 1.609 km.

He drive 1564(1.609)=2,516.476 km.

Multiply this distance by $0.89 per km.

2516.476(0.89)=$2,239.66

ACCESS MORE
EDU ACCESS