Respuesta :

Answer:

= 331.81 g

Explanation:

Molarity is calculated by the formula;

Molarity = Moles/volume in liters

Therefore;

Moles = Molarity ×Volume in liters

          = 0.35 M × 1.575 L

          = 0.55125 Moles

But; Molar mass of Ba3(PO4)2 is 601.93 g/mol

Thus;

Mass = 0.55125 moles × 601.93 g/mol

         =331.81 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS