Respuesta :
Answer:
He invested $125,000 at 6% and $423,000 at 7%.
Step-by-step explanation:
Let [tex]x[/tex] be the amount of money invested at 6%. Since the amount of money invested at 7% is 3 times the amount of money invested at 6% plus $48,000, [tex]3x+48,000[/tex] is the amount invested at 7%.
We know that both investments yield $37,110 in interest, so the sum of the money invested at 6% and the money invested at 7% is $37,110; in other words:
6%[tex]x[/tex]+7%[tex](3x+48,000)[/tex] = 37,110
We need to convert both interest rates to decimals, so we are going to divide both rates by 100%
6%[tex]x[/tex]+7%[tex](3x+48,000)[/tex] = 37,110
[tex]\frac{6}{100} x+\frac{7}{100} (3x+48,000)=37,110[/tex]
[tex]0.06x+0.07(3x+48,000)=37,110[/tex]
Now we can solve our equation, step-by-step, to find the amount of each investment.
Step 1. Distribute 0.07 to 3x and 48,000
[tex]0.06x+0.07*3x+0.07*48,000=37,110[/tex]
[tex]0.06x+0.21x+3,360=37,110[/tex]
Step 2. Combine like terms
[tex]0.27x+3,360=37,110[/tex]
Step 3. Subtract 3,360 from both sides of the equation
[tex]0.27x+3,360-3,360=37,110-3360[/tex]
[tex]0.27x=35,750[/tex]
Step 4. Divide both sides of the equation by 0.27
[tex]\frac{0.27x}{0.27x} =\frac{33,750}{0.27}[/tex]
[tex]x=125,000[/tex]
We now know that he invested $125,000 at 6%. Since the amount invested at 7% is [tex]3x+48,000[/tex], we just need to replace x with 125,000 to find it:
Amount invested at 7% = [tex]3(125,000)+48,000[/tex]
Amount invested at 7% = [tex]375,000+48,000[/tex]
Amount invested at 7% = [tex]423,000[/tex]
We can conclude that the actor invested $125,000 at 6% and $423,000 at 7%.