A chocolate thickshake costs $2 more than a fruit smoothie. jack pays $27 for 3 chocolate thick shakes and 4 fruit smoothies. How much do a chocolate thickshake and fruit smoothie cost each?
Write in a simultaneous equation

Respuesta :

Answer:

3(2+s)+4s=27 the answer is $3 for smoothies and $5 for the thick shakes

Step-by-step explanation:

Let say t is for thick shake, s is for smoothies

(2+s)=t

Jake pays $27 for 3 thick shakes and 4 smoothies

Then you plug in the information

3t+4s=27

Since we have what thick shakes equals 2+s

3(2+s)+4s=27

then simplify

6+3s+4s=27 Combine like terms

6+7s=27 Do the inverse operation -6 on both sides

7s=21 The divide by 7 to get s by itself

3=s is for the smoothies

Then plug back in s to find the vaule of the thick shakes

2+3=t

5=thick shake

The equation form of the amount paid by Jack for 3 chocolate shakes and 4 fruit smoothies is [tex]3 (x+2) +4 x = 27[/tex]

The cost price of a chocolate shake is $5 and for a fruit smoothie is $3.

How do you find out the cost price of each product?

The total amount paid by Jack is $27 for 3 chocolate thick shakes and 4 fruit smoothies.

Let us consider that the cost price of a fruit smoothie is x. Then as per the given condition, the cost price of a chocolate shake will be x +2.

If we write down the equation, it will be given as,

[tex]3 (x+2) +4 x = 27[/tex]

Simplifying the above equation as

[tex]3x + 6 +4x = 27[/tex]

[tex]7x = 27-6[/tex]

[tex]7x = 21[/tex]

[tex]x = \dfrac {21}{7}[/tex]

[tex]x = 3[/tex]

Cost Price of a Fruit Smoothie = x = $3.

Cost Price of a Chocolate Shake = x+2 = $5.

Hence the cost price of a fruit smoothie is $3 and for a chocolate shake is $5.

To know more about the cost price, follow the link given below.

https://brainly.com/question/962043.