please help me I really need this for school to get a good grade on my report card
![please help me I really need this for school to get a good grade on my report card class=](https://us-static.z-dn.net/files/dc2/06dc4459d534c2e0f7e71a8e7d9e4fdf.jpg)
Answer: 0.29
Step-by-step explanation: The first thing that you need to know is that a ton equals 2,000 pounds. Therefore, 6,000 pounds of rocks cost $1,740. In order to solve the problem you need to divide $1,740 by 6,000. 1,740 / 6,000 = .29
Each pound cost $ 0.29. (29 cents)
Answer: $0.29 per pound
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{price}{pound}:\ \dfrac{\$1,740}{3\ tons}\times \dfrac{1\ ton}{2,000\ pounds}=\dfrac{\$1,740}{6,000\ pounds}=\large \boxed{\dfrac{\$0.29}{1\ pound}}[/tex]