When 21.45 g of KNO3 was dissolved in water in a calorimeter, the temperature fell from 25.00°C to 14.14 °C. If the heat capacity is 0.505KJ/°C, what will be the delta H for the solution process.

Respuesta :

25.9 kJ/mol. (3 sig. fig. as in the heat capacity.)

Explanation

The process:

[tex]\text{KNO}_3\;(s) \to \text{KNO}_3\;(aq)[/tex].

How many moles of this process?

Relative atomic mass from a modern periodic table:

  • K: 39.098;
  • N: 14.007;
  • O: 15.999.

Molar mass of [tex]\text{KNO}_3[/tex]:

[tex]M(\text{KNO}_3) = 39.098 + 14.007 + 3\times 15.999 = 101.102\;\text{g}\cdot\text{mol}^{-1}[/tex].

Number of moles of the process = Number of moles of [tex]\text{KNO}_3[/tex] dissolved:

[tex]\displaystyle n = \frac{m}{M} = \frac{21.45}{101.102} = 0.212162\;\text{mol}[/tex].

What's the enthalpy change of this process?

[tex]Q = C\cdot \Delta T = 0.505 \times (25.00 - 14.14) = 5.4843\;\text{kJ}[/tex] for [tex]0.212162\;\text{mol}[/tex]. By convention, the enthalpy change [tex]\Delta H[/tex] measures the energy change for each mole of a process.

[tex]\displaystyle \Delta H = \frac{Q}{n} = \frac{5.4843\text{kJ}}{0.212162\;\text{mol}} = 25.8\;\text{kJ}\cdot\text{mol}^{-1}[/tex].

The heat capacity is the least accurate number in these calculation. It comes with three significant figures. As a result, round the final result to three significant figures. However, make sure you keep at least one additional figure to minimize the risk of rounding errors during the calculation.

ACCESS MORE
EDU ACCESS