Respuesta :

Given,
Diameter of circle=15cm

so, radius= D/2= 15/2

we know that circumference=perimeter

2πr= 2×22/7×15/2=47.1428cm

Answer:

47.1 cm

Step-by-step explanation:

For this problem, I'll use an approximation of [tex]\pi \approx 3.14[/tex], which is good enough for the level of accuracy we need. The definition of π itself is given by the equation

[tex]\pi =\frac{c}{d}[/tex]

where c is the circumference of a circle and d is its diameter. If we want to find the circumference, we can simply multiply both sides of that equation by d to get the formula

[tex]c=\pi d\approx3.14d[/tex]

Here, we're given d = 15 cm, so plugging that in, we find our circumference to be

[tex]c\approx3.14(15)=47.1[/tex]

So the circumference of this circle is approximately 47.1 cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS