Respuesta :
Answer:
900
Step-by-step explanation:
If 40% per month = 300. Multiply 300 by 3.
Answer:
823 pounds of trash. ( approx )
Step-by-step explanation:
Since, the exponential growth function is,
[tex]A=P(1+r)^t[/tex]
Where,
P = initial value,
r = growth rate per period,
t = number of periods,
Here, P = 300 pounds, r = 40% = 0.4, t = 3 months,
Thus, the quantity of trash after 3 months,
[tex]A=300(1+0.4)^3=300(1.4)^3 = 823.2\approx 823\text{ pounds}[/tex]