The pH of an aqueous solution is 4.32. What is the [OH–]?
A.
6.4 x 10–1 M
B.
4.8 x 10–5M
C.
2.1 x 10–10 M
D.
1.6 x 10–14M

Respuesta :

Answer;

C. 2.1 x 10–10 M

Explanation;

pKw=pH + pOH = 14  

pOH = 14-4.32

        =9.68  

But; pOH = -log[OH]

[OH-]=10^(-9.68)

         =2.089x10^-10M

         ≈ 2.1 x 10–10 M

Answer: The concentration of hydroxide ion concentration is [tex]2.08\times 10^{-10}[/tex]

Explanation:

pH is defined as negative logarithm of hydrogen ion concentration. It is basically defined as the power of hydrogen ions in a solution.

To calculate the hydroxide ion concentration of the solution, we need to determine the pOH of the solution first and to do so, we calculate the pOH by the following equation:

[tex]pH+pOH=14\\pOH=14-4.32=9.68[/tex]

pOH is defined as negative logarithm of hydroxide ion concentration. It is basically defined as the power of hydroxide ions in a solution.

The equation used to calculate pOH of the solution is given as:

[tex]pOH=-\log[OH^-][/tex]

pOH of the solution = 9.68

Putting values in above equation, we get:

[tex]9.4=-\log[OH^-][/tex]

[tex][OH^-]=antilog(-9.68)[/tex]

[tex][OH^-]=2.08\times 10^{-10}[/tex]

Hence, the concentration of hydroxide ion concentration is [tex]2.08\times 10^{-10}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico