Answer:
Ca₃P₂O₈.
Explanation:
The mass of oxygen in the rock = the mass of the rock - (the mass of Ca + the mass of P) = (5.88 x 10⁻⁴ g) - (2.28 x 10⁻⁴ g + 1.18 x 10⁻⁴ g) = 2.42 x 10⁻⁴ g.
no. of moles = mass/atomic mass.
no. of moles of Ca = (2.28 x 10⁻⁴ g)/(40.078 g/mol) = 5.689 x 10⁻⁶ mol.
no. of moles of P = (1.18 x 10⁻⁴ g)/(30.97 g/mol) = 3.81 x 10⁻⁶ mol.
no. of moles of O = (2.42 x 10⁻⁴ g)/(16.0 g/mol) = 1.51 x 10⁻⁵ mol.
The mole ratio of (Ca: P: O) will be ((5.689 x 10⁻⁶ mol)/(3.81 x 10⁻⁶ mol): (3.81 x 10⁻⁶ mol)/(3.81 x 10⁻⁶ mol): (1.51 x 10⁻⁵ mol)/(3.81 x 10⁻⁶ mol)).
∴ The mole ratio of (Ca: P: O) will be (1.5: 1.0: 4.0).
Multiplying by 2.0 to get the empirical formula of the rock:
The empirical formula of the rock is Ca₃P₂O₈.