Respuesta :

In this case the wavelength would be 3.14 m.

The wavelength of the wave formed by guitar string is 1.8 m.

What is wavelength?

The wavelength is the distance between the adjacent crest or trough of the sinusoidal wave. The wavelength is the reciprocal of the frequency of the wave.

One wavelength is 2/3 of the length of the string. The wavelength related to the length of string by

λ = 2/3 L

A nylon guitar string vibrates in a standing wave pattern. Harmonics only occur in 1/2 wavelength increments, so the third harmonic would be 3/2 wavelengths on the2.7 m string.

Substitute the value, we get

λ = 2/3  x 2.7

λ = 1.8 m

Thus, wavelength of the wave formed by guitar string is 1.8 m.

Learn more about wavelength.

https://brainly.com/question/13533093

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico