Respuesta :
Answer:
get it down to a unit rate firstt by dividing the 129.5 by 7 dvds
$18.50
18.5x2=37
the 2 dvds were 37 dollars
Step-by-step explanation:
The basic operation that is used in finding the cost of n number of products is multiplication, if we know the cost of 1 article then we can find the cost of n numbers of articles by multiplying it with the cost of one article. Therefore, the cost price of 2 DVD's is $37.
Amee buys 7 DVDS for $129.50.
Thus,
The cost price of 7 DVDs is $129.50
We need to find the cost price of 2 DVDs.
First let us find the cost price of 1 DVD.
Therefore,
[tex]7 \;\rm{DVD's}= \$129.50\\1 \; \rm{DVD}=\frac{129.50}{7}\\1 \; \rm{DVD}=\$18.5[/tex]
Therefore, the cost price of 2 DVDs is $37.
To know more about cost price, please refer to the link:
https://brainly.com/question/20286603