The formula for throwing a baseball in the air is represented by h=-16t^2 + 12t + 40 where h is the height of the ball. After how many seconds will the ball hit the ground?

Respuesta :

Answer:

The ball will hit the ground in 2 seconds

Step-by-step explanation:

The formula for throwing a baseball in the air is represented by :

h = -16t² + 12t + 40

where h is the height of the ball and t is the time in seconds

Now we need to find after how many seconds will the ball hit the ground

When the ball hits the ground the height of the ball is 0

⇒ -16t² + 12t + 40 = 0

⇒ 4t - 3t - 10 = 0

⇒ 4t² - 8t + 5t - 10 = 0

⇒  4t(t - 2) + 5(t - 2) = 0

⇒ t cannot be negative so t = 2

Hence, The ball will hit the ground in 2 seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico