Respuesta :
Answer: 10.52m
First, we have to establish the reference system. Let's assume that the building is on the negative y-axis and that the brick was thrown at the origin (see figure attached).
According to this, the initial velocity [tex]V_{o}[/tex] has two components, because the brick was thrown at an angle [tex]\alpha=61\º[/tex]:
[tex]V_{ox}=V_{o}cos\alpha[/tex] (1)
[tex]V_{ox}=8.6\frac{m}{s}cos(61\º)=4.169\frac{m}{s}[/tex] (2)
[tex]V_{oy}=V_{o}sin\alpha[/tex] (3)
[tex]V_{oy}=8.6\frac{m}{s}sin(61\º)=7.521\frac{m}{s}[/tex] (4)
As this is a projectile motion, we have two principal equations related:
In the x-axis:
[tex]X=V_{ox}.t[/tex] (5)
Where:
[tex]X=10.1m[/tex] is the distance where the brick landed
[tex]t[/tex] is the time in seconds
If we already know [tex]X [/tex] and [tex]V_{ox}[/tex], we have to find the time (we will need it for the following equation):
[tex]t= \frac{X}{ V_{ox}}[/tex] (6)
[tex]t=2.42s[/tex] (7)
In the y-axis:
[tex]-y=V_{oy}.t+\frac{1}{2}g.t^{2}[/tex] (8)
Where:
[tex]y[/tex] is the height of the building (in this case it has a negative sign because of the reference system we chose)
[tex]g=-9.8\frac{m}{s^{2}}[/tex] is the acceleration due gravity
Substituting the known values, including the time we found on equation (7) in equation (8), we will find the height of the building:
[tex]-y=(7.521\frac{m}{s})(2.42s)+\frac{1}{2}(-9.8\frac{m}{s^{2}}).(2.42s)^{2}[/tex] (9)
[tex]-y=-10.52m[/tex] (10)
Multiplying by -1 each side of the equation:
[tex]y=10.52m[/tex] >>>>This is the height of the building
