Last week, an office group spent $122 on 6 cheese pizzas and 4 salads. This week, the group spent $192 on 8 cheese pizzas and 6 salads. Let c represent the number cheese pizzas and s represent the number of salads. Which system of equations can be used to find the cost of one cheese pizza and one salad?

Respuesta :

Answer:

The system of equations is

[tex]6c+4s=122[/tex]

[tex]8c+6s=192[/tex]

Step-by-step explanation:

Let

c----->  the number of cheese pizzas

s----> the number of salads

we know that

[tex]6c+4s=122[/tex] -----> equation A

[tex]8c+6s=192[/tex] -----> equation B  

The system of equations can be used to find the cost of one cheese pizza and one salad is

6c + 4s = 122

8c + 6s = 192

What are the system of equations?

From the information provided in the question, two equations would be derived in order to know the required values.

The equations would be in this form:

Total cost = (number of cheese pizzas bought x cost of one cheese pizza) + (number of salads bought x cost of one salad)

6c + 4s = 122

8c + 6s = 192

To learn more about simultaneous equations, please check: https://brainly.com/question/25875552

#SPJ5